راهنمای رزرو بلیطReservation guide

راهنمای خرید بلیط پرواز خارجی

کاربر عزیز برای اینکه در هر ساعت از شبانه روز و در هر مکانی که به اینترنت دسترسی داشتید بتوانید اطلاعات بليط هواپيما به هرجایی از دنیا را مشاهده کنید و با مقایسه ایرلاین های مختلف بهترین و مناسب ترین پرواز را برای سفر خود انتخاب کنید و با پرداخت ریالی در لحظه بلیط خود را رزرو و خریداری نمایید، وب سایت سامتیک بهترین گزینه برای شما خواهد بود. برای اینکه رزرو راحت و آسانی داشته باشید لطفا راهنمای خرید بلیط پروازهای خارجی را مطالعه نمایید.

راهنمای تصویری خرید اینترنتی بلیط پرواز خارجی:

گام اول : اگر قصد سفر به صورت رفت و برگشت را دارید گزینه رفت و برگشت و در غیر این صورت گزینه یک طرفه را انتخاب نمایید.

گام دوم : ابتدا نام شهر و یا نام فرودگاه مبدا و مقصد را وارد کنید. به یاد داشته باشید که نام شهر یا فرودگاه را هم می توانید به انگلیسی و هم به فارسی در محل مربوطه تایپ کنید. تاریخ رفت مورد نظر را طبق استاندارد های نمایش داده شده در فرم ، انتخاب نمایید. ، در صورتیکه گزینه رفت و برگشت را انتخاب نمودید تاریخ برگشت را نیز انتخاب نمایید.توجه داشته باشید که امکان انتخاب تاریخ هم به صورت شمسی (FA) و هم به صورت میلادی (EN) برای شما فراهم شده است. همچنین تعداد مسافران را بر اساس گروه سنی مسافر انتخاب نمایید مسافران اعم از بزرگسال ، کودک (سن 2-12 سال) و نوزاد(زیر 2 سال) طبقه بندی شدند.

نکته 1 : این انتخاب باید با توجه به تاریخ سفر صورت گیرد. به این معنی که اگر در ابتدای سفر یا هنگام ثبت نام، فرزند شما زیر دو سال تمام و نوزاد به حساب می آید باید مطمئن شوید که در بازه سفر رفت و برگشت نیز همچنان سن او زیر دوسال خواهد بود. در غیر اینصورت باید در ابتدا برای او بلیط هواپیما به عنوان کودک خریداری شود. همچنین باید در مورد سن کودکان نیز توجه لازم صورت گیرد.

نکته 2 : تعداد مسافران یک رزرو (تعداد بزرگسال و کودک) نمی تواند بیشتر از ۹ نفر باشد و هر بزرگسال حداکثر می تواند دو کودک و یک نوزاد همراه داشته باشد.اگر تعداد مسافران بیش از ۹ نفر باشد باید بیشتر از یکبار اقدام به خرید بلیط کنید.


گام سوم : در گزینه فیلتر شما میتوانید پروازها را محدود کنید تا در وقت صرفه جویی کرده باشید و انتخاب دقیق تر و سریع تری داشته باشید. با کلیک بر روی فیلتر Economy میتوانید گزینه مورد نظر را از بین کلاس پرواز (اکونومی، پریمیوم یا بیزنس) انتخاب نمایید. همچنین میتوانید با زدن تیک بدون توقف پروازهای بدون توقف را مشاهد کنید. در غیر این صورت همه ی پروازهای دارای توقف و پروازهای بدون توقف به شما نمایش دهده میشود.

بعد از تکمیل تمام گزینه ها بر روی جستجو کلیک کرده و منتظر بمانید تا صفحه پروازها برای شما به نمایش درآید.

در اینجا لیستی از پروازهای موجود با توجه به مشخصات سفر شما از کمترین به بیشترین قیمت نمایش داده میشود. توجه داشته باشید با ورود به این صفحه شما 15 دقیقه فرصت دارید تا پرواز خود را به طور موقت رزرو نمایید، بعد از پایان زمان رزرو موقت اگر احتیاج به زمان داشته باشید بر روی ( جستجوی مجدد) کلیک نمایید تا مجددا لیست پروازها نمایش داده شود

در روز انتخابی شما چندین پرواز وجود دارد که شما می توانید پرواز مورد نظرتان را با بررسی نام ایرلاین، زمان پرواز ، تعداد توقف و قیمت انتخاب کرده و روی گزینه رزرو آنلاین کلیک کنید. در صورتیکه پرواز رفت و برگشت را انتخاب کرده باشید اطلاعات پرواز رفت و برگشت با هم نمایش داده میشود و قیمت آن برای هر دو مسیر به ازای تعداد مسافرینی که انتخاب نمودید، نمایش داده میشود.


توضیحات : با انتخاب توضیحات می توانید جزئیات بیشتری از پرواز مانند شماره پرواز، کلاس پرواز، نوع هواپیما، مدت زمان پرواز و بار مجاز را مشاهده نمائید. همچنین اگر پرواز برگشت را انتخاب کرده باشید در قسمت پرواز برگشت لیست پروازهای برگشت متناسب با پرواز رفت انتخاب شده نمایش داده خواهد شد. اگر پروازی دارای توقف باشد مواردی از قبیل تعداد توقف، نام شهر محل توقف، مدت زمان توقف و ساعت ورود و خروج به وقت محلی نیز نمایش داده می شود.

نرخ بلیط در قسمت نرخ بلیط نیز قیمت بلیط به ازای تعداد افرادی که انتخاب کردید به تفکیک نمایش داده میشود و در نهایت قیمت کل بلیط را مشاهده میکنید.قوانین : با کلیک بر روی گزینه قوانین در این بخش قوانین عمومی پرواز و قوانین مربوط به جریمه های کنسل کردن و یا تغییر تاریخ بر حسب شرکت هواپیمایی انتخاب شده نمایش داده می شود. ادامه قوانین پرواز درصفحه ثبت اطلاعات مسافران و در بخش قوانین اختصاصی پرواز قابل دسترسی خواهد بود. توجه داشته باشید که کلیه قوانین باید به دقت خوانده شود چرا که در صورت بروز هر گونه مشکل و درخواست تغییر، بر اساس این قوانین اقدام خواهد شد.

پس از بررسی و انتخاب مناسب ترین پرواز بر روی گزینه رزرو آنلاین کلیک کنید.بعد از انتخاب پرواز مورد نظر شما، صفحه ایی به شما نمایش داده می شود که اطلاعات بلیط مورد نظر شما را نمایش میدهددر صورت صحیح بودن اطلاعات بر روی گزینه ادامه کلیک کنید.
دسترسی سریـع

جستجوی مجدد: در سمت راست با انتخاب جستجوی مجدد فرمی نمایش داده میشود که امکان تغییر مسیر و تاریخ سفر بدون نیاز به مراجعه به صفحه اصلی به راحتی در دسترس می باشد. اگر هر کدام از موارد این قسمت تغییر کرد برای اعمال تغییر باید بر روی کلید جستجو کلیک کنید تا لیست پروازها به روز رسانی شود.

فیلتـرها همچنین در سمت راست در قسمت فیلترها، امکان فیلتر کردن و نمایش پروازها بر اساس محدوده قیمت، زمان پرواز، تعداد توقف و نام ایرلاین وجود دارد.

نکته : شما هم‌چنین می‌توانید در صورت تمایل، پروازها را از 3 روز قبل تا 3 روز بعد از تاریخ مورد نظر خود را نیز مشاهده کنید .

در این مرحله 15 دقیقه زمان دارید تا اطلاعات را وارد نمایید که این زمان را در بالای گوشه سمت چپ تصویر مشاهده می نمایید.

گام اول : اطلاعات پرواز انتخاب شده در ادامه هر دو پرواز رفت و برگشت انتخاب شده مطابق شکل روبرو نمایش داده می شود. در صورت تایید اطلاعات، گزینه های «جزئیات بلیط را مشاهده کرده ام» تیک زده. قبل از آنکه روی دکمه "تایید" کلیک کنید باید قوانین و مقررات عمومی و اختصاصی پرواز را به طور کامل مطالعه و تائید کنید و در ادامه « قوانین را مطالعه کرده ام و قبول دارم» را تیک زده و بر روی گزینه تایید کلیک نمایید


گام دوم : ورود اطلاعات مسافران پس از تایید پرواز مسیر رفت و برگشت به صفحه "اطلاعات مسافران" وارد می شوید. در این مرحله شما می بایست مشخصات مسافران را وارد نمایید.
توجه داشته باشید در این مرحله اطلاعات باید به زبان لاتین وارد شود برای همین منظور اگر صفحه کلید شما در حالت فارسی می باشد باید با فشردن همزمان Alt و Shift (َAlt+Shift) صفحه کلید خود را به فرمت لاتین تغییر دهید.

باکلیک بر روی « افزودن مسافر» اطلاعاتی نظیر نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، ملیت،کشور صادر کننده پاسپورت، شماره پاسپورت، تاریخ انقضای پاسپورت و جنسیت را وارد نمایید و بر روی تایید مشخصات کلیک نمایید همچنین اگر تعداد مسافران بیش از یک نفر باشد با استفاده از گزینه های افزودن مسافر میتوانید مشخصات هر کدام از آنها را بصورت مجزا وارد نمایید.

نکته1 : تعداد مسافرانی که می توانید اضافه کنید می بایست با تعداد مسافرانی که در مرحله اول جستجو انتخاب کردید یکسان باشد.

نکته 2: توجه کنید که کلیه اطلاعات مسافر باید به صورت کامل و مطابق با گذرنامه درج شود. مسئولیت وارد کردن اطلاعات اشتباه به طور کامل بر عهده کاربر می باشد. در صورت وارد کردن اطلاعات اشتباه، امکان اصلاح اطلاعات مسافر به راحتی امکان پذیر نمی باشد و در بسیاری از موارد منجر به پرداخت جریمه های سنگین و یا سوخت کامل بلیط می گردد.
گام سوم : بلیط چگونه برای شما ارسال شود؟ در گزینه فیلتر شما میتوانید پروازها را محدود کنید تا در وقت صرفه جویی کرده باشید و انتخاب دقیق تر و سریع تری داشته باشید. با کلیک بر روی فیلتردر این گام آدرس پست الکترونیکی و شماره موبایل خریدار جهت ارسال مشخصات بلیط دریافت می گردد که وارد کردن این اطلاعات الزامی می باشد در صورت تمایل می توانید شماره ثابت و فکس خود را نیز وارد نمایید.در ادامه بر روی تایید کلیک نمایید تا وارد گام چهارم «پرداخت» شوید .

نکته : در صورت ارائه شماره تماس اشتباه یا خاموش بودن تلفن همراه، کلیه مسئولیتهای بعدی بر عهده شخص مسافر خواهد بود

گام چهارم: پرداخت وجه میتوانید صورت حساب خود را یا از طریق پرداخت آنلاین ( اتصال به درگاه بانک ) و در صورتی که عضو سایت باشید از طریق شارژ حساب و کسر از اعتبار پرداخت نمایید. با انتخاب پرداخت آنلاین و کلیک بر روی تایید و ادامه اطلاعات کامل بلیط که شامل مشخصات بلیط و مشخصات مسافران و مشخصات مسافران نمایش داده میشود.


نکته: باید توجه داشته باشید که پس از تائید این مرحله دیگر امکان ویرایش و یا اصلاح اطلاعات وارد شده وجود نخواهد داشت. بلیط شما پس از پرداخت مبلغ، صادر خواهد شد و امکان رزرو بلیط وجود ندارد. بنابراین باید از صحت اطلاعات وارد شده اطمینان داشته باشید در صورت تایید اطلاعات بر روی رزرو و پرداخت کلیک کنید تا درگاه بانک ها نمایش داده شود.
درگاه بانک مورد نظر را انتخاب نموده بر روی گزینه پرداخت کلیک کنید تا وارد صفحه پرداخت شوید.

نکته: خرید بلیط از طریق تمامی کارت های عضو شبکه شتاب با داشتن رمز دوم، کد CVV2 و تاریخ انقضاء ممکن می باشد.

در این صفحه مدت 10 دقیقه زمان خواهید داشت تا پرداخت خود را انجام دهید، در غیر این صورت رزرو شما کنسل خواهد شد و مجددا باید تمام مراحل را طی کنید. در این صفحه شما می توانید با وارد کردن اطلاعات کارت خود و با داشتن رمز دوم جهت خرید اینترنتی اقدام به خرید و صدور بلیط خود نمایید.

نکته : لازم به ذکر است در صورت استرداد هرگونه وجهی بابت بلیط، آن مبلغ صرفا به شماره کارت عضو شتابی که با آن خریداری شده واریز می گردد.

پس از پرداخت وجه بلیط فایل حاوی بلیط بنام دانلود بلیط یا چاپ بلیط به شما نمایش داده میشود و با انتخاب گزینه چاپ بلیط میتوانید بلیط را چاپ کرده و همراه خود داشته باشید.

نکته : توجه داشته باشید که بلیط خود را بر روی کاغذ سفید چاپ نمایید

راهنمای خرید بلیط پرواز داخلی

راهنمای تصویری خرید اینترنتی بلیط پرواز داخلی:

با کلیک بر روی پرواز داخلی یا پرواز خارجی نوع پرواز خود را انتخاب کنید. اگر قصد سفر به صورت رفت و برگشت را دارید گزینه رفت و برگشت و در غیر این صورت گزینه یک طرفه را انتخاب نمایید.

مبدا ، مقصد را انتخاب نمایید. تاریخ پرواز مورد نظر را طبق استاندارد های نمایش داده شده در فرم ،با کلیک بر روی تقویم انتخاب نمایید. همچنین تعداد مسافران را بر اساس سن مسافر انتخاب نموده، مسافران اعم از بزرگسال ، کودک (سن 2-12 سال) و نوزاد(زیر 2 سال) طبقه بندی شدند.

توجه :بعد از انجام تمامی مراحل بر روی گزینه جستجو کلیک کرده و منتظر بمانید تا صفحه پروازها برای شما به نمایش درآید.

از طریق این صفحه نمایش داده شده میتوانید پرواز مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

در روز انتخابی شما چندین پرواز وجود دارد که شما می توانید پرواز مورد نظرتان را با بررسی ایرلاین ،زمان ،قیمت ، نوع پرواز که سیستمی یا چارتری باشد انتخاب کرده و از آنجاییکه قیمت های نمایش داده شده پایین ترین نرخ کلاس آن پرواز می باشد، می توانید با کلیلک بر روی گزینه کلاس های بیشتر تمامی کلاس های ارائه شده در آن پرواز را مشاهده و یا انتخاب نمایید. هم‌چنین می‌توانید در صورت تمایل، با کلیک بر روی دکمه "روز قبل" یا "روز بعد" پروازهای یک روز قبل یا بعد از تاریخ مورد نظر خود را نیز مشاهده کنید . پس از بررسی و انتخاب مناسب ترین پرواز بر روی گزینه انتخاب کلیک کنید.بعد از انتخاب پرواز قوانین استرداد به شما نمایش داده می شود (اکیدا توصیه می گردد قبل از انتخاب پرواز مخصوصا در پرواز های چارتری ، قوانین استرداد را مطالعه نماییدانتخاب پرواز به منزله پذیرفتن قوانین استرداد می باشد) در صورت پذیرفتن روی گزینه ادامه کلیک کنید.

در صورت انتخاب پرواز رفت و برگشت بعد از اینکه پرواز خود را جستجو کردید صفحه ای به صورت مقابل به شما نمایش داده می شود در این صفحه از طریق کادر مشخص شده میتوانید پروازهای رفت و پرواز های برگشت را مشاهده نمایید. با بررسی لازم پرواز رفت مورد نظر خود را انتخاب نمایید سپس صفحه ی قوانین استراد برای شما به نمایش در می آید که در صورت موافقت بر روی دکمه "ادامه و انتخاب پرواز برگشت" کلیک نمایید تا پرواز های برگشت نمایش داده شود تا بتوانید مناسب ترین پرواز را انتخاب نمایید بعد از انتخاب پرواز برگشت و پذیرفتن قوانین استرداد وارد گام بعدی می شوید

اطلاعات پرواز انتخاب شده را مشاهده می نمایید در صورتی که پرواز رفت و برگشت را انتخاب کرده باشید بلیط های رفت و برگشت به صورت جداگانه از طریق کادر مشخص شده قابل مشاهده است در صورت صحیح بودن مشخصات پرواز انتخاب شده، قوانین و مقررات را مطالعه و تایید نمود. سپس بر روی دکمه تایید کلیک نمایید.

در این مرحله با کلیک بر روی دکمه "افزودن مسافر" فرم مشخصات مسافر باز می شود که می بایست نام، نام خانوادگی مسافر را با فرمت فارسی و لاتین وارد نمایید همچنین کد ملی، ملیت و نیز تاریخ تولد را طبق تقویم نمایش داده شده وارد نمایید. اگر تعداد مسافر بیش از 1 نفر باشد با کلیک بر روی "افزودن مسافر" مشخصات سایر مسافران را وارد نمایید و در نهایت بر روی " تایید" کلیک نمایید

نکته :در صورتی که عضو وب سایت سامتیک باشید و برای اولین بار مشخصات مسافر را وارد کنید این مشخصات در کاربری شما ذخیره میگردد و برای خرید های بعدی احتیاج به وارد کردن مشخصات مسافر نبوده و با کلیک بر روی دکمه "انتخاب از مسافران قبلی" مشخصات مسافر ثبت میشود

در این مرحله مشخصات تماس خریدار (مسافر) را وارد نمایید. زیرا اطلاعات بلیط به ایمیل، تلفن همراه یا فکس وارده شده، ارسال می گردد.

در صورتی که گزینه "عضو نمیشوم" را انتخاب نمایید میتوانید وارد بخش پرداخت شوید.

توجه :بدون عضویت در سایت امکان استرداد آنلاین و مشاهده خرید های گذشته وجود ندارد.

در صورتی که عضویت را انتخاب نمایید فرمی به شما نمایش داده می شود که می توانید با تکمیل آن فرم به عضویت سامتیک در آمده و از مزایای آن بهره مند شوید

روش اول :در فرم نمایش داده شده ایمیل معتبر, رمز عبور و تکرار رمز عبور را وارد کرده و بر روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید. کد تایید به ایمیل وارد شده ارسال می گردد. سپس پنجره تایید ایمیل نمایش داده می شود که باید کد امنیتی که به ایمیل شما ارسال شده را در اینجا وارد نموده و بر روی دکمه تایید کلیک نمایید. در صورتی که تا 2 دقیقه کد تایید را دریافت نکردید بر روی "ارسال مجدد کد امنیتی" کلیک نمایید تا کد جدید به ایمیل شما ارسال گردد. در صورتیکه اطلاعات صحیح باشد پیغام ثبت نام شما با موفقیت انجام میشود و شما میتوانید وارد بخش پرداخت شوید.

روش دوم :در صورتی که ایمیل Yahoo یا Gmail دارید نیاز به پر کردن فرم نبوده و با کلیک بر روی آیکن یاهو یا جیمیل وارد ایمیل خود شوید وسپس با کلیک بر روی یکی از گزینه های Agree / Allow ثبت نام خود را تکمیل نمایید. در این صورت از ایمیل و رمز عبور خود می توانید به عنوان نام کاربری در سایت سامتیک استفاده نمایید

در صورتی که عضو سایت باشید با انتخاب " عضو سایت میباشم/ ورود" با داشتن نام کاربری و رمز عبور در هر زمان میتوانید وارد سایت شده و بلیط خود را خریداری نمایید.

در این بخش میبایست صورت حساب خود را از طریق پرداخت آنلاین ( اتصال به درگاه بانک ) و یادر صورتی که قبلا حساب خود را شارژ کرده باشید، می توانید از طریق کسر از اعتبار پرداخت نمایید.

با انتخاب گزینه "کسر از اعتبار" در صورت داشتن اعتبار کافی و کلیک بر روی دکمه "تایید و پرداخت" بلیط صادر می گردد

با انتخاب گزینه "پرداخت آنلاین" بر روی دکمه "تایید و پرداخت" کلیک نمایید و منتظر بمانید تا به درگاه پرداخت اینترنتی متصل شوید.

در این صفحه درگاه پرداخت الکترونیکی بانک سامان برای شما نمایش داده می شود. در این صفحه شما 9 دقیقه فرصت دارید تا پرداخت را انجام دهید. جهت پرداخت الکترونیکی باید شماره کارت ، رمز اینترنتی ، کد CCVیا CCV2 ، تاریخ انقضای کارت و کد امنیتی را به دقت وارد نمایید و سپس بر روی دکمه "پرداخت" کلیک نمایید.

درصورتیکه پرداخت شما با موفقیت انجام شود ، صفحه تایید پرداخت به شما نمایش داده می شود و بر روی گزینه تکمیل فرایند خرید کلیک نمایید و به صورت اتوماتیک به صفحه بعد منتقل می شوید.

توجه :در صورتی که گزینه تکمیل فرایند خرید را انتخاب ننمایید صفحه بلیط برای شما نمایش داده نمیشود و بلیط رزرو نمیگردد.

در این مرحله بلیط نمایش داده شده و قابل چاپ میباشد و همچنین به آدرس ایمیل ثبت شده ارسال می گردد.

در صفحه نخست سایت، بر روی قسمت ورود/عضویت کلیک نمایید. با نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود وارد پروفایل کاربری شوید

در قسمت پروفایل من بر روی گزینه پروفایل من کلیک کرده تا صفحه ایی که مربوط به تمامی بلیط هایی که تا کنون در سایت سامتیک خرید نمودید، برای شما نمایش داده شود

بلیط مورد نظر خود را انتخاب نموده و در گوشه سمت چپ بلیط، بر روی کادر زرد رنگ استرداد بلیط کلیک نمایید

 • در صفحه استرداد بلیط، اطلاعات بلیط به مسافر نمایش داده میشود
 • نکته :برای استرداد وجه بلیط هایی که توسط خود شرکت هواپیمایی و یا به دلیل تاخیر بیش از 2 ساعت کنسل می شود، احتیاج به بلیط مهر شده توسط شرکت هواپیمایی می باشد. در صورت بروز این مشکل با همکاران ما با شماره 84384-021 تماس حاصل فرمایید
 • در این مرحله لیست مسافران به همراه درصد جریمه ای که به آنها تعلق میگیرد، نمایش داده می شود. در صورتی که تعداد مسافران بیش از یک نفر باشد و قصد استرداد بلیط تمامی مسافران را دارید گزینه "همه" را انتخاب نمایید. در غیر این صورت مسافرانی که میخواهید بلیط آنها کنسل شود را انتخاب کرده و بر روی استرداد کلیک نمایید.

سپس پنجره ایی به شما نمایش داده می شود که مشخص می کند وجه استراد شده از چه طریقی به شما بازگردادنده شود

راهنمای خرید بلیط قطار

راهنمای تصویری خرید اینترنتی بلیط قطار:

با مراجعه به صفحه اول سایت www.samtik.ir و انتخاب گزینه «خرید بلیط قطار» وارد صفحه خرید اینترنتی بلیط قطار می شوید.

فرم جستجو بلیط بر اساس فیلدهای یک طرفه یا رفت و برگشت، مبدا و مقصد، تاریخ رفت یا تاریخ رفت و برگشت، نوع و جنسیت مسافر، تعداد افراد و کوپه دربست نمایش داده می شود.

 • در صورتیکه جنسیت مسافرین یکی نیست، گزینه «عادی» و در غیر این صورت، یکی از دو نوع «ویژه برادران» یا «ویژه خواهران» را انتخاب کنید. همچنین میتوانید با استفاده از گزینه « حمل خودرو » اتومبیل سواری خود را از مبدا مورد نظر به مقصد منتقل کنید.

 • برای انتخاب کوپه دربست حتما باید تعداد مسافران را انتخاب کنید و تعداد مسافران می بایست کمتر از ظرفیت کوپه باشد تا نتایج قطارهایی که کوپه دربست را موجود دارند برای شما نمایش داده شود. اگر تعداد مسافران را در این قسمت انتخاب نکنید و فقط تیک گزینه کوپه دربست را انتخاب کنید کل کوپه بنام اولین مسافری که مشخصات آن را وارد نمایید صادر میگردد و فقط آن مسافر اجازه ورود به قطار را دارد.

 • پس از کلیک بر گزینه جستجو، نتایج موجود برایتان به نمایش در می آید و شما می توانید هر کدام از سطرهای دلخواه را برگزینید.

در نتایج جستجو مواردی مانند: نوع قطار، شماره قطار، عنوان سالن، ظرفیت کوپه، تاریخ و زمان حرکت، موجودی بلیط، تهویه، صوت و تصویر و قیمت مشخص شده است.

 • درصورتیکه بلیط رفت و برگشت را انتخاب کرده باشید ابتدا بلیط رفت برای شما نمایش داده میشود و با انتخاب قطار مورد نظرتان به صفحه انتخاب قطار برگشت منتقل میشوید و تمامی بلیط های برگشت به شما نمایش داده میشود و متوانید قطار برگشت را انتخاب کنید و بر روی گزینه ادامه کلیک نمایید.

 • دقت نمایید در هر یک از قسمت های رفت و برگشت فقط می توانید یک گزینه را انتخاب کنید.

 • با انتخاب قطار برگشت پس از انتخاب قطار مورد نظر در مسیر رفت به صفحه مشخص کردن نام مسافران و تعیین بانک عامل پرداخت وارد می شوید.از لحظه ورود به این صفحه 15 دقیقه زمان دارید تا بلیط موردنظر را خریداری کنید.
بخش 1 : اطلاعات بلیط انتخاب شده برای تایید نهایی نمایش داده میشود وپس از تایید فرم پذیرفتن قوانین و مقررات ، وارد بخش دوم می شوید که در این بخش فرم ثبت مشخصات مسافران به نمایش در می آید

بخش 2 : مشخصات مسافران را به دقت تکمیل نمایید.

 • در این بخش باید بر روی گزینه «افزودن مسافر » کلیک کنید تا فرم ثبت مشخصات نمایش داده شود با تعیین نوع تابعیت (ایرانی، اتباع خارجی) فرم مربوط به مسافران برای شما نمایش داده میشود.

  با انتخاب تابعیت ایرانی: تعرفه ( بزرگسال، خردسال، طفل)، شماره کد ملی مسافرین به همراه تاریخ تولدشان را وارد کرده و بر روی ثبت مسافر کلیک کنید تا سامانه برای شما نام فرد را نمایش دهد و اگر بیش از یک مسافر هستید گزینه افزودن مسافر را انتخاب کنید و مشخصات را وارد کنید. پس از اینکه مشخصات تمامی مسافران را وارد کردید بر روی گزینه تایید کلیک کنید تا به بخش 3 مشخصات خریدار وارد شوید.

 • با انتخاب اتباع خارجی : با وارد کردن نام و نام خانوادگی مسافران به صورت لاتین، شماره پاسپورت و انتخاب تعرفه (بزرگسال، خردسال، طفل) ، بر روی و بر روی ثبت مسافر کلیک کنید. برای اضافه کردن سایر مسافرین گزینه افزودن مسافر را کلیک کنید و بعد وارد نمودن مشخصات همه مسافران بر روی گزینه تایید کلیک کنید تا به بخش 3 منتقل شوید.

 • در قسمت نوع تعرفه اگر «طفل» را انتخاب کردید باید توجه داشته باشید که برای اطفال جا تخصیص داده نمیشود. در صورت تمایل به رزرو صندلی برای طفل، نوع تعرفه را به خردسال تغییر دهید.

 • خانواده های محترم شاهد و جانبازان عزیز جهت استفاده از تعرفه‌ی جانبازی و خانواده شاهد باید به همراه مدارک خود به مراکز فروش حضوری بلیط قطار مراجعه نمایند.

 • در برخی از مسیرها ممکن است بعضی از قطار ها امکان انتخاب منو خدمات را داشته باشند در این صورت گزینه ایی به نام خدمات خدمات به شما نمایش داده میشود که می توانید از لیست ارائه شده نوع خدمات و تعرفه آن را مشاهده و انتخاب نمایید.

 • حمل خودرو : در صورتی که تصمیم دارید وسیله نقلیه سواری خود را با قطار از مبدا به مقصد منتقل کنید باید در این قسمت نام و نام خانوادگی مالک خودرو، نوع مالکیت ( حقیقی – حقوقی)، مشخصات پلاک خودرو را وارد نمایید. در صورتی که ماشین صفر کیلومتر باشد به جای مشخصات پلاک خودرو می بایست شماره 6 رقمی شاسی خودرو را وارد نمایید و سپس بر روی تایید کلیک نمایید تا وارد بخش 3 شوید.

بخش 3: مشخصات خریدار
در هنگام تکمیل فرم اطلاعات تماس، ایمیل و شماره همراه خود را به درستی وارد نمایید زیرا اطلاعات بلیط به ایمیل و شماره ثبت شده ارسال میگردد

 • در صورت ارائه شماره تماس اشتباه یا خاموش بودن تلفن همراه، کلیه مسئولیتهای بعدی بر عهده شخص مسافر خواهد بود

 • در قسمت ورود و عضویت میتوانید در صورت تمایل عضو سایت شوید در غیر این صورت متوانید گزینه عضو نمیشوم را انتخاب کنید و بر روی گزینه تایید، کلیک نمایید تا وارد مرحله پرداخت شوید.

اطلاعات کامل بلیط که شامل مشخصات بلیط و مشخصات مسافران ، ایمیل، شماره تلفن همراه، شماره کوپه، شماره صندلی و قیمت کل به شما نمایش داده میشود ودر صورت صحیح بودن اطلاعات بر روی گزینه پرداخت نهایی کلیک کنید

در انتها نیز درگاه بانک مورد نظر را انتخاب نموده تا وارد صفحه پرداخت شوید.

خرید بلیط از طریق کارت های عضو شتاب با داشتن رمز دوم، کد CVV2 و تاریخ انقضاء ممکن می باشد.


شماره کارت: 16 رقمی بوده و بصورت 4 قسمت 4 رقمی و روی کارت درج شده است.
:cvv2 با طول 3 یا 4 رقم کنار شماره کارت و یا پشت کارت درج شده است.
تاریخ انقضا: شامل دو بخش ماه و سال انقضا در کنار شماره کارت درج شده است .
رمز اینترنتی: با عنوان رمز دوم و در برخی موارد با PIN2 شناخته می شود، از طریق بانک صادر کننده کارت تولید شده و همچنین از طریق دستگاه های خودپرداز بانک صادر کننده قابل تهیه و یا تغییر می باشد.
حروف تصویر: بخشی از محتوای صفحه پرداخت است و لازم است برای ادامه فرایند خرید، کد موجود که به صورت حرفی -عددی در تصویر مشخص شده است در محل پیش بینی شده درج شود.

دروازه پرداخت اینترنتی با استفاده از پروتکل امن SSL به مشتریان خود ارایه خدمت نموده خواهشمند است به منظور جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی پیش از ورود هرگونه اطلاعات، آدرس موجود در بخش مرورگر وب خود را با آدرس SSLمقایسه نمایید و درصورت مشاهده هر نوع مغایرت احتمالی، موضوع را با ما درمیان بگذارید.

برای جلوگیری از افشای رمز کارت خود،حتی المقدور از صفحه کلید مجازی استفاده فرمایید.


پس از پرداخت وجه بلیط فایل حاوی بلیط بنام دانلود بلیط یا چاپ بلیط به شما نمایش داده میشود و با انتخاب گزینه چاپ بلیط میتوانید بلیط را چاپ کرده و همراه خود داشته باشید.

توجه داشته باشید که بلیط خود را بر روی کاغذ سفید چاپ نمایید

در صورتیکه به پرینتر دسترسی نداشتید میتوانید با داشتن پیامکی که از طرف شرکت راه آهن برای شما ارسال گردیده که شامل سریال بلیط، شماره کوپه و ردیف می باشد، به همراه کارت شناسایی معتبر به دفاتر فروش قطار یا راه آهن تا 2 ساعت قبل از حرکت قطار مراجعه و بلیط خود را چاپ نمایید.

 • اطلاعات مربوط به بلیط مورد نظر شامل: شماره سریال بلیط، تاریخ و ساعت حرکت، شماره سالن و صندلی به شماره همراهی که ثبت کردید پیامک میشود و همچنین اطلاعات مربوط به بلیط خریداری شده به پست الکترونیک شما ارسال می شود. بنابراین پس از خرید بلیط، حتما آن را بررسی کنید

 • در صورت مفقود شدن نسخه فیزیکی بلیط در ساعات اداری با داشتن پیامک حاوی اطلاعات بلیط به باجه خدمات مسافران ایستگاه راه آهن مراجعه کنید.

سامتیک با افزودن سرویس استرداد آنلاین بلیط قطار از پیشتازان و معدود شرکت‌های انگشت ‌شمار است که این امکان را برای متقاضیان به وجود آورده است. برای استرداد آنلاین بلیط قطار می توانید از منوی سایت و پیگیری و استرداد؛ گزینه استرداد آنلاین بلیط قطار را انتخاب و درخواست استرداد خود را ثبت نمایید.